Uwaga! Start Forum Nowoczesnego Budownictwa!
Witam, startujemy z forum. W związku z dużą liczbą pytań potrzebą informacji na temat "Ciepłych Parapetów" lub sposobów Ciepłego Montażu informujemy, że od dzisiaj 5.01.2016r. Forum Nowoczesnego Budownictwa zostaje otwarte. Zachęcamy do rejestracji i rozwoju postów. Pozdrawiamy sklep.grupamagum.eu

Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dlaczego warto stosować ciepłe parapety
#1
Pytanie 
Witam, jestem osobą z planem wybudowania domu i bardzo proszę o informację dlaczego i czy powinno się stosować ciepłe parapety?
Odpowiedz
#2
Żarówka 
Witam, 
na początek zadam pytanie:
jak Pan sądzi jaka część w zamontowanym oknie w sposób tradycyjny (uszczelnienie sama pianą) jest najzimniejsza i dla czego?

Podpowiem:
dolna część ościeżnicy - ramy jest najzimniejsza, a teraz postaram się to wytłumaczyć bardziej obrazowo. 

Kupuje Pan np. okna o szerokości ramy 85 mm i montuje je w otworze w sposób ciepły np. stosując: folie wewnętrzne paroizolacyjne / pianę / folie zewnętrzną paro-przepuszczalną, boki i górna rama okna są zabezpieczone na całej grubości ramy w naszym przypadku 85 mm, a wykonując elewację zewnętrzną te części ramy będą też osłonięte np. styropianem zachodzącym na nie 2-3 cm.

A co z dołem okna?

Każde okno posiada listwę tak zwaną "pod-parapetową" ta listwa jest węższa od okna o jakieś 10-15 mm i już na etapie montażu całość uszczelnienia będzie cieńsza niż z boku okna. Listwa ta jest stosowana w celu prawidłowego osadzenia parapetów wewnętrznych i zewnętrznych. Poniższy rysunek pokaże rozkład temperatur w tym miejscu ( powiększony diagram został opisany )

[Obrazek: izotermy_pr02xt.jpg]
[Obrazek: Izotermy_PR02XT_komp.jpg]
Na rysunku widać przebieg izotermy 0 st po jej prawej stronie jest temperatura dodatnia a po lewej ujemna, 
ściana pod oknem przemarza 
przez co okno zamontowane w tym miejscu traci na swoich właściwościach cieplnych - stal w ościeżnicy jest po zimnej stronie.   
 
A teraz proszę porównać rozkład temperatur przy zastosowaniu Ciepłego Parapetu PR 02 XPS:
[Obrazek: izotermy_pr02xt_parapet.jpg]

Tu widać jak Ciepły Parapet PR 02 łączy się z dociepleniem co w efekcie powoduje przesunięcie izotermy 0 st poza ścianę - 
ściana nie przemarza i okno nie traci właściwości cieplnych   


Kolejnym argumentem przemawiającym za stosowaniem ciepłych parapetów jest szczelność w miejscu połączenia okna z murem.
Należy też zwrócić uwagę, iż okno na całej swojej szerokości jest podparte co eliminuje naprężenia punktowe powstające przy osadzaniu na klinach podporowych.
Zapraszam do hurtowni internetowej z materiałami do montażu i wykończenia okien i drzwi.
20 Lat  Grupy MAGNUM 
Odpowiedz
#3
Dzięki, wyczerpująca odpowiedź, ale mam jeszcze pytanie odnośnie mocowania okna w dolnej części, z tego co się orientuję to producenci każą, aby okna były na dole przykręcane. Jak to jest rozwiązane za pomocą ciepłych parapetów?
Odpowiedz
#4
Dokładnie tak powinno być zamontowane każde okno, czyli w dolnej części też musi być zakotwione. Przy zastosowaniu ciepłych parapetów łączymy ramy okna za pomocą odpowiednich klejów, w miejscy styku okna z ciepłym parapetem stosujemy klej typu FIX, natomiast do przymocowania ciepłego parapetu do muru stosuje się klej np. EOS dedykowany do montażu płyt XPS. Dodatkowo można przykręcić ramę okna za pomocą śruby która zespoli przez ciepły parapet całość do muru, ale stosując właściwe kleje nie ma już potrzeby dodatkowego dyblowania. Okno jest na całej szerokości równomiernie podparte i połączone z murem.
Zapraszam do hurtowni internetowej z materiałami do montażu i wykończenia okien i drzwi.
20 Lat  Grupy MAGNUM 
Odpowiedz
#5
Proszę pamiętać o właściwym zabezpieczeniu ciepłych parapetów przed promieniami UV, można to wykonać na kilka sposobów: np. montując od razu parapet zewnętrzny albo zaciągając stronę zewnętrzną klejem do styropiany lub innym środkiem chroniącym przed słońcem. Jest to bardzo ważne i tak naprawdę dotyczy wszystkich elementów montażowych typu: taśmy, pianki, folie, nie mogą one być narażone na promienie UV dłużej jak 2-3 miesięcy.
Zapraszam do hurtowni internetowej z materiałami do montażu i wykończenia okien i drzwi.
20 Lat  Grupy MAGNUM 
Odpowiedz
#6
Można też kupić Ciepłe parapety w wersji PRO już z powłoką UV
http://sklep.grupamagnum.eu/profile-podokienne-pro
Zapraszam do hurtowni internetowej z materiałami do montażu i wykończenia okien i drzwi.
20 Lat  Grupy MAGNUM 
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości